• Kalite Veri Toplama
Üretim hatlarında; belirlenen periyotlar ile ya da oluşan olaylar sebebi ile alınan numune ürünlerin hat başında ya da üretim tesisi içinde mevcut olan laboratuvarda yapılacak analizlerin kayıt altına alınması, raporlanabilmesi amaçlanmaktadır.
Giriş yapılacak olan Kalite / Analiz bilgilerinin kayıt altına alınabilmesi için gerekli olan başlangıç   parametreleri mümkün olduğunca otomatik olarak doldurulacak ve kullanıcıya en az veri girişi/seçimi yaptırılacaktır. Organizasyon yapısına uygun iş merkezi, makine, ürün tipi, ürün eşleşmesi ve üretim emri ile otomatik eşleşmeler sağlanacaktır.

 

Analiz/Kalite cihazı hat içerisinde bir makineden çıkan ürünleri almakta ise üretim emri ile makine eşleşmesi yapılacaktır. Birden fazla makinden çıkan ürünlerin test edilmesi söz konusu ise en az tanımlama ile analizin başlaması sağlanacaktır.
Analiz/Kalite cihazının özelliklerine göre yapabileceği testler konfigürasyon ekranında tanımlanmış olacağı için yapılacak analiz ve girilecek yada analiz prosesinde kalite cihazından okunacak olan veriler belirli olacaktır. Analiz/Kalite cihazı üzerinden veri toplama işleminde gelişmiş arabirimler ile (OPC , Siemens PLC, RS232/485 Proses veri toplamada kullanıldığı gibi) hızlı bir şekilde okuma yapılacaktır.
Hem veri toplama hemde el ile girilen bilgiler üzerinde formül bazlı sonuçlar tanımlanabilecektir.

 

Formül bazlı hesaplama örneği:

Kodlama

Değer

Açıklama

A

300 birim

Veri toplama sistemi ile Analiz/Kalite cihazından gelen veri

B

100 birim

 

C

75 birim

 

D

150 birim

Manuel olarak ölçüm ekranından girilen veri

E

10 birim

 

F

A+D-C

Formül ile hesaplama

G

F+B

 


 
 Karmaşık hesaplamalarda yapılmasına imkan verilecektir.

F

Log(A+D)/C

Karmaşık Formül bazlı hesaplama

G

Cos(F)+Tan(A)

 

 Tablo 20

 

Analiz/Kalite Cihazında adım adım yapılacak işlemler olduğunda, giriş ekranları yapıya uygun olarak tasarlanacaktır.
Örneğin, nem ölçümünü tartı ve fırın ile yapıldığı senaryoda;
 

Kodlama

Değer

Açıklama

A (Ölçüm-1)

300 gr

Fırınlama Öncesi Değer

Fırınlama

Ölçum yok

25 dakika

B (Ölçüm-2)

270 gr

Fırınlama sonrası değer

Nem Oranı

(A-B)/A

Formül ile hesaplama


 
İlk değer (Ölçüm-1) ile son değer (Ölçüm-2) arasında geçen süre nedeni ile aynı ekranda ölçüm girişi ya da veri okuma gerçekleşemeyecektir. Bu ölçümler bir SET numarası ile birlikte kayıt altına alındığından 2. ölçüm değeri sisteme kolaylıkla kaydedilebilecektir.
Analiz/Kalite cihazından alınan değerler (otomatik okuma ve/veya manuel giriş) ve sonuçlar sistem tarafından sürekli olarak saklanacak ve iptal edilen ya da kullanıcı tarafından silinen kayıtlar karantinaya alınacaktır. Karantina işlemi daha sonra yetkili kullanıcıların kalite raporlarının oluşturulması sırasında kullanılarak, analiz birimi kontrol altında tutulacaktır.

 

Analiz/Kalite verileri ile birlikte üretim hattından alınan proses değerleri (ürün yada üretim emri ile) eşleştirilerek saklanacak ve analiz/kalite cihazının kalibrasyon bilgileri de analiz sonuçları ile ilişkilendirilecektir.

 

Analiz/Kalite cihazlarına ait periyodik kalibrasyon-bakım zamanlamaları ve teknik veriler, konfigürasyon bölümünde kayıt altına alınarak gerektiğinde operatör/kullanıcı bilgilendirilecektir.

 

Analiz/Kalite sonuçlarına ait raporlar, yapılandırma ile tanımlanmış gerekli birimlere otomatik olarak iletilecektir. 
Copyright 2016 © Siskon Otomasyon Reklam Ajansı İzmir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Kapat X