Endüstri  4.0’ın farklı sektörler üzerinde, farklı etkileri bulunmaktadır. Ancak genel olarak; yüksek teknolojiye odaklanan ve yüksek katma değer yaratan sektörlerin, Endüstri 4.0’a daha hızlı uyum sağladıkları ve Endüstri 4.0’ın rehberliğini üstlendikleri gözlemlenmektedir.
Endüstri 4.0’ın getirdiği yeniliklerle birlikte, ilgili sektörlerin 2025 yılına kadar yüksek büyüme oranları sergilemesi beklenmektedir. Söz konusu muhtemel gelişmeler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir:

Küresel Ölçekte Endüstri 4.0’ın Sektörlere Etkisi
SEKTÖRLER
Gayri Safi Katma Değer
(Milyar Euro)
Değişim (%)
 
2013
2025
2013­2025 (%)
Yıllık Ort.
%
Kimya Sanayi
40,1
52,1
30
2,2
Motorlu Araçlar ve Otomotiv Parçaları
74,0
88,8
20
1,5
Makine
76,8
99,8
30
2,2
Elektrikli Araçlar
40,7
52,4
29
2,2
Tarım ve Ormancılık
18,6
21,3
15
1,2
Bilgi ve İletişim Teknolojileri
>93,7
|107,7
15
1,2

a.   İmalat Sektörü
Endüstri 4.0 ile kaydedilen gelişmeler, imalat süreçlerini çoğunlukla dijitalleştirme yönünde olmak üzere yeniden inşa etmiştir. Bu bağlamda, Endüstri 4.0’ın imalat süreçlerinde ortaya çıkardığı değişimler, genel olarak, “dijital üretim” adı altında anılmaktadır. Bu bağlamda dijital üretim, dijital teknolojilerle yürütülen üretim süreçlerini ifade etmektedir.
Dijital bir üretim sürecinde ön plana çıkan yenilikler ise şu biçimdedir:
Sensörler: İmalat sürecinin her evresinde sensörler kullanılmaya başlanacaktır. Sensörler, hem hammadde hakkında detaylı bilgi aktarabilecek, hem de geri bildirim sağlayabilir nitelikte olacaktır.
Endüstriyel kontrol sistemleri:Süreç kontrol mekanizmaları, çok daha karmaşık yapıları çözebilir ve olası sorunlara anında müdahale edebilir nitelikte olacaktır.
Radyo-frekans teknolojileri:Radyo dalgaları aracılığıyla bilgi taşımayı mümkün kılan teknolojiler, günümüzde kablosuz ağ teknolojisine kadar erişmiş olup, üretim sürecinde çok daha hızlı ve pratik bilgi aktarımına yarayacaktır.
b.   Otomotiv Sektörü
Endüstri 4.0’ın kendini en somut biçimde gösterdiği sektörlerin başında otomotiv gelmektedir. Zira otomotiv, hane halkının artan talebi karşısında, ileri teknolojik gelişmeleri durmaksızın uygulayan ve daha da geliştiren sektörlerdendir.
Durumu bir örnekle açıklamak gerekirse, ilk sanayi devriminde ancak buhar gücüyle çalıştırılabilen ve ancak sınırlı düzeyde bir hızla ulaşım sağlayabilen otomobiller, günümüzde akıllı telefonlarla çalıştırılabilir ve çok yüksek hızlara erişebilir hale gelmiştir. Sensörler yardımıyla arabanın kendi kendine park edebilme özelliği de, otomotiv sektöründe gelişen teknolojinin bir uzantısıdır. Gelecek dönemlerde ise insansız, otomatik sürüş gerçekleştirebilen otomobillerin tüketicilerin hizmetine sunulması öngörülmektedir.
a.   Tekstil Sektörü
Endüstri 4.0; tekstil sektörünün esnek, hızlı ve daha çok ürün elde edilmesini sağlayan üretim süreçlerine kavuşmasını sağlamaktadır. Zira nesnelerin interneti, tekstil makinelarinin ileri teknolojiyle kendi aralarında bilgi akışı gerçekleştirmesini mümkün kılmıştır. Siber-fiziksel sistemler ve nesnelerin interneti ile donatılmış olan söz konusu yeni tekstil türüne, “Akıllı Tekstil” adı verilmektedir.
Akıllı tekstiller, teknik tekstiller içerisinde katma değeri en yüksek ve en ileri teknoloji kullanılan alanlardandır. Özellikle tıbbi, askeri, teknik alanlarda kullanılmakta olup, günümüzde önemli bir kısmı prototip aşamasındadır. A.B.D., Almanya, Japonya akıllı tekstilde ilk akla gelen ülkelerdir.
Bunun dışında, uyumak üzere olan sürücüleri uyandıran araba koltukları, kalp atışlarını dinleyen yatak çarşafları, oda sıcaklığına göre renk değiştiren dokumalar, gibi ürünler giyim dışında kullanılan akıllı tekstillere örnek gösterilebilir.

Akıllı Tekstil ile;
Dokuma tezgahları;sensörler yardımıyla üretim yönetimini kendileri yönetir hale gelmişlerdir.
İşleme ve desen teknolojileri;çok boyutlu hale gelmiştir. 3 boyutlu desen ve dokuma işlemleri, akıllı tekstilin bu anlamdaki en belirgin örneğidir.
Örme teknolojisi;insan bedeninin farklı özelliklerine göre kendilerini yenileyebilen giyim eşyaları elde edilebilmektedir. Örneğin; insan vücut ısısının değişimine göre kıyafet katmanının hava alma özelliğinin artması veya azalması, bunun belirgin bir örneğidir. Endüstri 4.0 yolunda önemli bir adım olan nano teknoloji özellikle leke tutmayan kıyafet ürünlerinde kendini göstermektedir.
Özetle, nano-teknolojik tekstilin bazı genel özellikleri aşağıdaki gibidir:
■    Leke tutmama
■    Kendi-kendini temizleme
■    Kırışmama
■    Antibakteriyel yapı
■    Su geçirmezlik
■    Zararlı UV ışınlarını bertaraf etme
■    Renk değiştirebilme

 

 

Endustri4.0, industry 4.0, Endustri 4.0 , IOT, iiot, Machine_Learning, Siskon , Siskon_Otomasyon, Siskon_Yazilim, Akilli_Fabrika, Ev_Otomasyonu Industry40, Industry4.0, industry40, IOT, iiot, Machine_Learning, Siskon , Siskon_Otomasyon, Siskon_Yazilim

Etiketler : Endustri40Endüstri40Sanayi40MachinelearningIOT, industry40Endüstri 4.0Endustri 4.0 , Endüstri4.0Sanayi 4.0

 

Copyright 2016 © Siskon Otomasyon Reklam Ajansı İzmir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. Kapat X